Skip to content

82 Bay ParkwayWaretown, NJ 08758

Built 2001

Last Sale Price
$240,001
Last Sale Date
Oct 16, 2019

Property Information

Block88
Lot3.07
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page12

Building Details

Building Class17
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR-1A
Sq Footage1,745
Acreage0.59

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$111,500
28%
Improvement Value:$282,100
72%
Total Assessment$393,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,057+15.3%
2024$5,252+5.7%
2023$4,969+1.3%
2022$4,903+2.0%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$240,001
Sq Ft1,745DeedBook 17651, Page 806Recorded10/22/2019

Property Sale

Sale
$10,000

From:

To:

Sq Ft1,745DeedBook 17387, Page 536Recorded2/19/2019

Property Sale

Sale
$110,000
DeedBook 11360, Page 709

Property Built

Built

Year Built: 2001

Property Sale

Sale
$25,000
DeedBook 10233, Page 35