Skip to content

150 Bay ParkwayWaretown, NJ 08758

Built 2003

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 25, 1997

Property Information

Block88
Lot3.13
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page12

Building Details

Building Class18
Description2.5SF4G
Dwellings1
ZoningBC
Sq Footage4,826
Acreage4.89

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$165,800
16%
Improvement Value:$884,000
84%
Total Assessment$1,049,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,841+9.3%
2024$14,498+8.7%
2023$13,337+1.3%
2022$13,162+2.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2003