Skip to content

19 Beacon DriveWaretown, NJ 08758

Built 2003

Last Sale Price
$1,250,000
Last Sale Date
Jul 15, 2021

Property Information

Block88
Lot4.02
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page14

Building Details

Building Class18.5
Description3SF3G
Dwellings1
ZoningR-HH
Sq Footage4,426
Acreage0.25

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$411,000
33%
Improvement Value:$815,900
67%
Total Assessment$1,226,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,514-1.4%
2024$18,774+8.7%
2023$17,271+1.3%
2022$17,045+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$1,250,000
Sq Ft4,426DeedBook 18599, Page 1519Recorded7/27/2021

Property Built

Built

Year Built: 2003

Property Sale

Sale
$140,000
DeedBook 5733, Page 375