Skip to content

7 Beacon DriveWaretown, NJ 08758

Built 1988

Last Sale Price
$260,128
Last Sale Date
Feb 3, 2021

Property Information

Block88
Lot6.04
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page14

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
ZoningR-HH
Sq Footage1,356
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$108,900
34%
Improvement Value:$212,000
66%
Total Assessment$320,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,842+10.5%
2024$4,381+8.7%
2023$4,030+1.3%
2022$3,978+2.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$260,128
Sq Ft1,356DeedBook 18326, Page 1155Recorded2/22/2021

Property Sale

Sale
$132,500
DeedBook 10529, Page 236

Property Sale

Sale
$5,000
DeedBook 5190, Page 691

Property Built

Built

Year Built: 1988