Skip to content

137 Lighthouse DriveWaretown, NJ 08758

Built 1954

Last Sale Price
$169,500
Last Sale Date
Nov 20, 2019

Property Information

Block88
Lot8.01
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page14

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR-HH
Sq Footage1,120
Acreage0.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$119,000
42%
Improvement Value:$161,200
58%
Total Assessment$280,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,228+9.4%
2024$3,865+8.7%
2023$3,556+1.3%
2022$3,509+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$169,500
Sq Ft1,120DeedBook 17708, Page 1397Recorded12/6/2019

Property Sale

Sale
$190,000
DeedBook 13233, Page 820

Property Built

Built

Year Built: 1954