Skip to content

34 Cable RoadWaretown, NJ 08758

Built 1954

Last Sale Price
$150,000
Last Sale Date
Jan 26, 2011

Property Information

Block89
Lot5.02
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page13

Building Details

Building Class16.5
Description1.5SF
Dwellings1
ZoningR-SP
Sq Footage1,387
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$351,200
61%
Improvement Value:$223,000
39%
Total Assessment$574,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,665+20.3%
2024$7,201+8.7%
2023$6,625+1.3%
2022$6,538+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$150,000
DeedBook 14914, Page 1602

Property Built

Built

Year Built: 1954