Skip to content

33 Sands Point RoadWaretown, NJ 08758

Built 2006

Last Sale Price
$385,100
Last Sale Date
Jun 22, 2004

Property Information

Block92
Lot5.01
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page13

Building Details

Building Class17.5
Description3SF2G
Dwellings1
ZoningR-SP
Sq Footage3,205
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$363,600
39%
Improvement Value:$563,000
61%
Total Assessment$926,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,982+6.3%
2024$13,157+8.7%
2023$12,104+1.3%
2022$11,945+2.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2006

Property Sale

Sale
$385,100
DeedBook 12137, Page 409