Skip to content

25 Sands Point RoadWaretown, NJ 08758

Built 1956

Last Sale Price
$270,000
Last Sale Date
Jun 24, 2021

Property Information

Block92
Lot7.02
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page13

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR-SP
Sq Footage1,300
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$326,800
67%
Improvement Value:$160,900
33%
Total Assessment$487,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,359+36.7%
2024$5,382+8.7%
2023$4,951+1.3%
2022$4,887+2.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$270,000
Sq Ft1,300DeedBook 18550, Page 922Recorded6/28/2021

Property Sale

Sale
$120,000
DeedBook 5683, Page 192

Property Sale

Sale
$109,000
DeedBook 5109, Page 189

Property Built

Built

Year Built: 1956