Skip to content

34 Beacon DriveWaretown, NJ 08758

Built 1985

Last Sale Price
$450,000
Last Sale Date
Aug 28, 2024

Property Information

Block96
Lot15
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page14

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
ZoningR-HH
Sq Footage1,728
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$295,000
66%
Improvement Value:$155,000
34%
Total Assessment$450,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,290+7.0%
2024$7,745+8.7%
2023$7,125+1.3%
2022$7,031+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$450,000
Sq Ft1,728DeedBook 19793, Page 70Recorded9/17/2024

Property Built

Built

Year Built: 1985