Skip to content

44 Beacon DriveWaretown, NJ 08758

Built 1989

Last Sale Date
Apr 23, 2023

Property Information

Block96
Lot20.01
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page14

Building Details

Building Class17
Description1.5SF2G
Dwellings1
ZoningR-HH
Sq Footage2,075
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$335,000
49%
Improvement Value:$349,600
51%
Total Assessment$684,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2003$4,903+0.3%
2002$4,889-2.2%
2001$4,998-3.6%
2000$5,182-6.0%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1989