Skip to content

48 Beacon DriveWaretown, NJ 08758

Built 1957

Last Sale Price
$375,000
Last Sale Date
Sep 17, 2020

Property Information

Block96
Lot22
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page14

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
ZoningR-HH
Sq Footage1,794
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$295,000
47%
Improvement Value:$332,900
53%
Total Assessment$627,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,475+23.1%
2024$7,696+8.7%
2023$7,080+1.3%
2022$6,987+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$375,000

From:

To:

Sq Ft1,794DeedBook 18081, Page 380Recorded10/1/2020

Property Sale

Sale
$115,000
DeedBook 10094, Page 1157

Property Built

Built

Year Built: 1957