Skip to content

47 Nautilus RoadWaretown, NJ 08758

Built 2023

Last Sale Price
$520,000
Last Sale Date
Feb 21, 2020

Property Information

Block96
Lot28
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page14

Building Details

Building Class10
Description---
Dwellings0
ZoningR-HH
Sq Footage1,953
Acreage0.3

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$419,000
99%
Improvement Value:$3,900
1%
Total Assessment$422,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,382-32.4%
2024$9,436-15.8%
2023$11,213+1.3%
2022$11,066+2.0%
Property History
Sales2

Property Built

Built

Year Built: 2023

Property Sale

Sale
$520,000
Sq Ft1,953DeedBook 17805, Page 1956Recorded3/2/2020

Property Sale

Sale
$300,000
DeedBook 10057, Page 307