Skip to content

175 Lighthouse DriveWaretown, NJ 08758

Built 1960

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 4, 2002

Property Information

Block97
Lot1
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page14

Building Details

Building Class17
Description2.5SF
Dwellings1
ZoningR-HH
Sq Footage2,712
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$369,400
47%
Improvement Value:$415,800
53%
Total Assessment$785,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,849+12.3%
2024$10,556+8.7%
2023$9,711+1.3%
2022$9,583+2.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1960