Skip to content

6 Shore DriveWaretown, NJ 08758

Built 2002

Last Sale Price
$850,000
Last Sale Date
May 19, 2021

Property Information

Block99
Lot1.02
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page15

Building Details

Building Class18
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningWD
Sq Footage3,315
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$399,800
38%
Improvement Value:$644,800
62%
Total Assessment$1,044,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,763-9.2%
2024$17,367+8.7%
2023$15,976+1.3%
2022$15,767+2.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$850,000
Sq Ft3,315DeedBook 18535, Page 628Recorded6/16/2021

Property Built

Built

Year Built: 2002

Property Sale

Sale
$240,000
DeedBook 5746, Page 557