Skip to content

17 Applegate LnNew Egypt, NJ 08533

Built 1987

Last Sale Price
$290,000
Last Sale Date
Aug 16, 2017

Property Information

Block10
Lot46
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityPlumsted Twp
Tax Map Page10.2

Building Details

Building Class17
Description1884
Dwellings1
ZoningR40
Sq Footage1,884
Acreage0.46

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$90,000
39%
Improvement Value:$140,600
61%
Total Assessment$230,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,174+7.2%
2024$6,694+8.6%
2023$6,164+2.4%
2022$6,021+2.1%
Property History

Property Sale

Sale
$290,000

From:

To:

Sq Ft1,884DeedBook 16852, Page 563Recorded8/29/2017

Property Sale

Sale
$168,000

From:

To:

Sq Ft1,884DeedBook 15595, Page 1683Recorded7/26/2013

Property Sale

Sale
$125,000
DeedBook 48106, Page 546

Property Sale

Sale
$55,000
DeedBook 4666, Page 555

Property Built

Built

Year Built: 1987