Skip to content

42 Bright RdNew Egypt, NJ 08533

Built 1950

Last Sale Date
Sep 22, 2005

Property Information

Block15
Lot3
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityPlumsted Twp
Tax Map Page10.2

Building Details

Building Class17
Description1SF2G
Dwellings1
ZoningR40
Sq Footage2,783
Acreage3.42

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$134,900
43%
Improvement Value:$178,200
57%
Total Assessment$313,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,741+7.2%
2024$9,089+8.6%
2023$8,369+2.4%
2022$8,175+2.1%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1950