Skip to content

22 Fort AveNew Egypt, NJ 08533

Built 1909

Last Sale Price
$118,000
Last Sale Date
Aug 7, 2000

Property Information

Block17
Lot1
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityPlumsted Twp
Tax Map Page10.2

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
ZoningC4
Sq Footage1,525
Acreage0.46

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$80,500
50%
Improvement Value:$80,400
50%
Total Assessment$160,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,006+7.2%
2024$4,671+8.6%
2023$4,301+2.4%
2022$4,201+2.1%
Property History

Property Sale

Sale
$118,000
DeedBook 10168, Page 530

Property Sale

Sale
$113,000
DeedBook 5477, Page 616

Property Sale

Sale
$75,000
DeedBook 4629, Page 501

Property Built

Built

Year Built: 1909