Skip to content

48 Jacobstown RdNew Egypt, NJ 08533

Built 1950

Last Sale Price
$275,000
Last Sale Date
Jun 26, 2017

Property Information

Block25
Lot14.01
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityPlumsted Twp
Tax Map Page10.1

Building Details

Building Class17
Description1.5SF2G
Dwellings1
ZoningR40
Sq Footage1,946
Acreage0.48

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$89,600
40%
Improvement Value:$133,600
60%
Total Assessment$223,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,944+7.2%
2024$6,480+8.6%
2023$5,966+2.4%
2022$5,828+2.1%
Property History

Property Sale

Sale
$275,000

From:

To:

Sq Ft1,946DeedBook 16785, Page 980Recorded6/29/2017

Property Sale

Sale
$250,000

From:

To:

Sq Ft1,946DeedBook 16149, Page 715Recorded7/31/2015

Property Sale

Sale
$96,000
DeedBook 5028, Page 758

Property Built

Built

Year Built: 1950