Skip to content

41 Maple AveNew Egypt, NJ 08533

Built 1920

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 23, 2002

Property Information

Block26
Lot10
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityPlumsted Twp
Tax Map Page10.1

Building Details

Building Class16
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningC4
Sq Footage2,280
Acreage3.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$121,400
50%
Improvement Value:$119,500
50%
Total Assessment$240,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,494+7.2%
2024$6,993+8.6%
2023$6,439+2.4%
2022$6,290+2.1%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$225,000
DeedBook 10876, Page 1451

Property Built

Built

Year Built: 1920