Skip to content

28 Locust LaneNew Egypt, NJ 08533

Built 1950

Owner
---
Last Sale Price
$400,000
Last Sale Date
Jul 11, 2025

Property Information

Block29
Lot37
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityPlumsted Twp
Tax Map Page10.3

Building Details

Building Class17
Description1SF2G
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage1,176
Acreage0.87

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$92,200
55%
Improvement Value:$76,300
45%
Total Assessment$168,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,242+7.2%
2024$4,892+8.6%
2023$4,504+2.4%
2022$4,400+2.1%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$400,000
Sq Ft1,176DeedBook 20085, Page 183Recorded7/28/2025

Property Sale

Sale
$340,000
Sq Ft1,176DeedBook 19354, Page 308Recorded4/18/2023

Property Sale

Sale
$86,000

From:

To:

Sq Ft1,176DeedBook 15972, Page 615Recorded12/29/2014

Property Built

Built

Year Built: 1950