Skip to content

7 Oakford AveNew Egypt, NJ 08533

Built 1907

Last Sale Price
$254,000
Last Sale Date
Jan 31, 2017

Property Information

Block30
Lot18
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityPlumsted Twp
Tax Map Page10.3

Building Details

Building Class18
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage1,707
Acreage0.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$78,900
36%
Improvement Value:$141,100
64%
Total Assessment$220,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,844+7.2%
2024$6,387+8.6%
2023$5,881+2.4%
2022$5,744+2.1%
Property History

Property Sale

Sale
$254,000

From:

To:

Sq Ft1,707DeedBook 16668, Page 1096Recorded2/24/2017

Property Sale

Sale
$283,000
DeedBook 14216, Page 732

Property Sale

Sale
$125,000
DeedBook 5431, Page 874

Property Sale

Sale
$135,000
DeedBook 5127, Page 266

Property Sale

Sale
$22,000
DeedBook 4817, Page 359

Property Built

Built

Year Built: 1907