Skip to content

4 Lauren LnNew Egypt, NJ 08533

Built 1995

Last Sale Price
$432,500
Last Sale Date
Aug 20, 2018

Property Information

Block38
Lot34.02
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityPlumsted Twp
Tax Map Page10.3

Building Details

Building Class18
Description2SFL2AG
Dwellings1
ZoningR40
Sq Footage2,256
Acreage0.92

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$128,800
35%
Improvement Value:$236,500
65%
Total Assessment$365,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,364+7.2%
2024$10,605+8.6%
2023$9,764+2.4%
2022$9,538+2.1%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$432,500

From:

To:

Sq Ft2,256DeedBook 17239, Page 784Recorded9/14/2018

Property Sale

Sale
$440,000
DeedBook 12182, Page 616

Property Sale

Sale
$55,000
DeedBook 5311, Page 244

Property Built

Built

Year Built: 1995