Skip to content

6 Lauren LnNew Egypt, NJ 08533

Built 1989

Last Sale Price
$48,100
Last Sale Date
Jun 5, 2017

Property Information

Block38
Lot34.03
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityPlumsted Twp
Tax Map Page10.3

Building Details

Building Class18
Description2800
Dwellings1
ZoningR40
Sq Footage2,800
Acreage1.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$129,900
31%
Improvement Value:$295,600
69%
Total Assessment$425,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,237+7.2%
2024$12,352+8.6%
2023$11,374+2.4%
2022$11,110+2.1%
Property History

Property Sale

Sale
$48,100

From:

To:

Sq Ft2,800DeedBook 16811, Page 1121Recorded7/24/2017

Property Sale

Sale
$202,000
DeedBook 5512, Page 724

Property Sale

Sale
$208,840
DeedBook 4809, Page 851

Property Built

Built

Year Built: 1989