Skip to content

28 Lauren LnNew Egypt, NJ 08533

Built 1993

Owner
---
Last Sale Price
$725,000
Last Sale Date
Feb 19, 2026

Property Information

Block38
Lot34.14
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityPlumsted Twp
Tax Map Page10.3

Building Details

Building Class18
Description2SFL2AG
Dwellings1
ZoningR40
Sq Footage2,690
Acreage3.28

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$149,700
37%
Improvement Value:$254,800
63%
Total Assessment$404,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,584+7.2%
2024$11,743+8.6%
2023$10,812+2.4%
2022$10,562+2.1%
Property History

Property Sale

Sale
$725,000
Sq Ft2,690DeedBook 20304, Page 913Recorded3/6/2026

Property Sale

Sale
$425,000

From:

To:

Sq Ft2,690DeedBook 17473, Page 1304Recorded5/16/2019

Property Sale

Sale
$242,500
DeedBook 5717, Page 835

Property Sale

Sale
$195,000
DeedBook 5374, Page 846

Property Sale

Sale
$1,200,000
DeedBook 5233, Page 968

Property Built

Built

Year Built: 1993