Skip to content

15 Lauren LnNew Egypt, NJ 08533

Built 1990

Last Sale Price
$535,000
Last Sale Date
Jul 28, 2022

Property Information

Block38
Lot34.17
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityPlumsted Twp
Tax Map Page10.3

Building Details

Building Class18
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR40
Sq Footage2,766
Acreage0.93

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$128,800
33%
Improvement Value:$261,000
67%
Total Assessment$389,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,127+7.2%
2024$11,316+8.6%
2023$10,419+2.4%
2022$10,178+2.1%
Property History

Property Sale

Sale
$535,000
Sq Ft2,766DeedBook 19128, Page 1692Recorded8/10/2022

Property Sale

Sale
$340,000

From:

To:

Sq Ft2,766DeedBook 17229, Page 1326Recorded9/5/2018

Property Sale

Sale
$205,259
DeedBook 4838, Page 842

Property Built

Built

Year Built: 1990