Skip to content

15 Joseph CtNew Egypt, NJ 08533

Built 1997

Last Sale Price
$181,277
Last Sale Date
Aug 17, 1995

Property Information

Block38
Lot34.18
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityPlumsted Twp
Tax Map Page10.3

Building Details

Building Class18
Description2144
Dwellings1
ZoningR40
Sq Footage---
Acreage0.92

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$128,800
38%
Improvement Value:$209,700
62%
Total Assessment$338,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,531+7.2%
2024$9,827+8.6%
2023$9,048+2.4%
2022$8,838+2.1%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1997

Property Sale

Sale
$181,277
DeedBook 5297, Page 653

Property Sale

Sale
$270,000
DeedBook 4816, Page 353