Skip to content

11 Canterbury RdNew Egypt, NJ 08533

Built 2022

Owner
---
Last Sale Price
$714,990
Last Sale Date
Aug 28, 2025

Property Information

Block40.02
Lot7
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityPlumsted Twp
Tax Map Page4.01

Building Details

Building Class18
DescriptionBELMONT
Dwellings1
ZoningPRRC
Sq Footage2,882
Acreage0.17

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$75,700
20%
Improvement Value:$297,700
80%
Total Assessment$373,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,417+6387.8%
2024$145+8.6%
2023$134-88.3%
2022$1,141+0.0%
Property History

Property Sale

Sale
$714,990
Sq Ft2,882DeedBook 20125, Page 726Recorded9/8/2025

Property Built

Built

Year Built: 2022