Skip to content

99 Jacobstown RdNew Egypt, NJ 08533

Built 1988

Last Sale Price
$290,000
Last Sale Date
Aug 19, 2020

Property Information

Block40.14
Lot26
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityPlumsted Twp
Tax Map Page4

Building Details

Building Class18
Description1SF
Dwellings1
ZoningR40
Sq Footage1,800
Acreage1.36

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$103,900
38%
Improvement Value:$166,900
62%
Total Assessment$270,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,425+7.2%
2024$7,861+19.2%
2023$6,597+2.4%
2022$6,444+2.1%
Property History

Property Sale

Sale
$290,000

From:

To:

Sq Ft1,800DeedBook 18023, Page 743Recorded8/25/2020

Property Sale

Sale
$330,000
DeedBook 13181, Page 1403

Property Built

Built

Year Built: 1988