Skip to content

116 Evergreen RdNew Egypt, NJ 08533

Built 1996
Church/Charitable

Last Sale Price
$159,000
Last Sale Date
Jun 3, 1996

Property Information

Block40
Lot2.04
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityPlumsted Twp
Tax Map Page4

Building Details

Building Class10
Description1650
Dwellings1
ZoningR40
Sq Footage1,650
Acreage2.8

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$208,800
44%
Improvement Value:$270,900
56%
Total Assessment$479,700

Tax History

YearProperty taxesChange
1998$11
Property History

Property Sale

Sale
$159,000
DeedBook 5378, Page 132

Property Built

Built

Year Built: 1996