Skip to content

27 Bright RdNew Egypt, NJ 08533

Built 1965

Last Sale Date
Dec 12, 1997

Property Information

Block41
Lot13
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityPlumsted Twp
Tax Map Page4

Building Details

Building Class17
Description1SF2G
Dwellings1
ZoningR40
Sq Footage1,653
Acreage0.46

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$95,000
47%
Improvement Value:$107,700
53%
Total Assessment$202,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,306+7.2%
2024$5,884+8.6%
2023$5,418+2.4%
2022$5,293+2.1%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1965