Skip to content

115 Highbridge RdNew Egypt, NJ 08533

Built 2002

Last Sale Price
$425,000
Last Sale Date
Nov 3, 2017

Property Information

Block42
Lot2.08
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityPlumsted Twp
Tax Map Page3

Building Details

Building Class17
Description2SFL
Dwellings1
ZoningR40
Sq Footage2,632
Acreage1.5

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$118,800
35%
Improvement Value:$220,800
65%
Total Assessment$339,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,565+7.2%
2024$9,859+8.6%
2023$9,078+2.4%
2022$8,867+2.1%
Property History

Property Sale

Sale
$425,000

From:

To:

Sq Ft2,632DeedBook 16952, Page 1216Recorded11/29/2017

Property Sale

Sale
$375,000

From:

To:

Sq Ft2,632DeedBook 16317, Page 1018Recorded2/17/2016

Property Sale

Sale
$250,000
DeedBook 10794, Page 530

Property Built

Built

Year Built: 2002

Property Sale

Sale
$65,000
DeedBook 10058, Page 1963