Skip to content

93 Highbridge RdNew Egypt, NJ 08533

Built 1987

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 24, 1987

Property Information

Block42
Lot7.03
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityPlumsted Twp
Tax Map Page3

Building Details

Building Class17
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningRA2
Sq Footage2,690
Acreage1.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$122,500
40%
Improvement Value:$184,300
60%
Total Assessment$306,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,545+7.2%
2024$8,906+8.6%
2023$8,201+2.4%
2022$8,011+2.1%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1987