Skip to content

95 Highbridge RdNew Egypt, NJ 08533

Built 1970

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 24, 2018

Property Information

Block42
Lot9.02
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityPlumsted Twp
Tax Map Page3

Building Details

Building Class16
Description2033
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,033
Acreage2.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$123,900
51%
Improvement Value:$117,300
49%
Total Assessment$241,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,504+7.2%
2024$7,002+8.6%
2023$6,447+2.4%
2022$6,298+2.1%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1970