Skip to content

487 Pinehurst RdCream Ridge, NJ 08514

Built 1999

Last Sale Price
$40,000
Last Sale Date
Jan 3, 1997

Property Information

Block43
Lot28.05
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityPlumsted Twp
Tax Map Page3

Building Details

Building Class17
Description2296
Dwellings1
ZoningRA2
Sq Footage---
Acreage2.92

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$129,400
43%
Improvement Value:$168,900
57%
Total Assessment$298,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,280+7.2%
2024$8,660+8.6%
2023$7,974+2.4%
2022$7,789+2.1%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1999

Property Sale

Sale
$40,000
DeedBook 5435, Page 315