Skip to content

577 Pinehurst RdNew Egypt, NJ 08533

Built 1984

Last Sale Price
$549,000
Last Sale Date
Feb 3, 2021

Property Information

Block43
Lot62.05
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityPlumsted Twp
Tax Map Page3

Building Details

Building Class17
Description1.5SF2G
Dwellings1
ZoningR40
Sq Footage1,872
Acreage2.48

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$125,900
45%
Improvement Value:$156,900
55%
Total Assessment$282,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,789+7.2%
2024$8,201+8.6%
2023$7,551+2.4%
2022$7,376+2.1%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$549,000
Sq Ft1,872DeedBook 18339, Page 1114Recorded2/26/2021

Property Sale

Sale
$210,000
DeedBook 48304, Page 26

Property Built

Built

Year Built: 1984