Skip to content

316 Warwick DrCream Ridge, NJ 08514

Built 1996

Last Sale Price
$300,000
Last Sale Date
Mar 22, 2002

Property Information

Block43
Lot96.18
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityPlumsted Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description2244
Dwellings1
ZoningRA2
Sq Footage---
Acreage1.32

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$142,400
39%
Improvement Value:$222,800
61%
Total Assessment$365,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,361+7.2%
2024$10,602+8.6%
2023$9,762+2.4%
2022$9,535+2.1%
Property History

Property Sale

Sale
$300,000
DeedBook 10803, Page 1384

Property Sale

Sale
$211,680
DeedBook 5526, Page 696

Property Built

Built

Year Built: 1996