Skip to content

17 Cherry Tree LaneCream Ridge, NJ 08514

Built 2006

Owner
---
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 30, 2025

Property Information

Block44
Lot26.12
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityPlumsted Twp
Tax Map Page3

Building Details

Building Class18
Description2930
Dwellings1
ZoningR40
Sq Footage2,942
Acreage2

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$130,000
27%
Improvement Value:$348,700
73%
Total Assessment$478,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,892+7.2%
2024$13,897+8.6%
2023$12,796+2.4%
2022$12,499+2.1%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$520,000
DeedBook 13460, Page 1864

Property Built

Built

Year Built: 2006