Skip to content

867 Monmouth RdCream Ridge, NJ 08514

Built 1965

Last Sale Price
$200,000
Last Sale Date
Feb 24, 2018

Property Information

Block44
Lot5
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityPlumsted Twp
Tax Map Page3

Building Details

Building Class17
Description1SF2G
Dwellings1
ZoningR40
Sq Footage1,376
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$113,000
52%
Improvement Value:$104,300
48%
Total Assessment$217,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,760+7.2%
2024$6,308+8.6%
2023$5,808+2.4%
2022$5,674+2.1%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$200,000

From:

To:

Sq Ft1,376DeedBook 17044, Page 1122Recorded3/6/2018

Property Sale

Sale
$270,000
DeedBook 14054, Page 1711

Property Sale

Sale
$88,200
DeedBook 5236, Page 41

Property Built

Built

Year Built: 1965