Skip to content

3 Holly Hill DrNew Egypt, NJ 08533

Built 1992

Last Sale Price
$380,000
Last Sale Date
Mar 15, 2019

Property Information

Block46.01
Lot3
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityPlumsted Twp
Tax Map Page6

Building Details

Building Class18
Description2SFL2AG
Dwellings1
ZoningR40
Sq Footage2,152
Acreage1.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$130,100
40%
Improvement Value:$192,500
60%
Total Assessment$322,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,036+7.2%
2024$9,365+8.6%
2023$8,623+2.4%
2022$8,423+8.7%
Property History

Property Sale

Sale
$380,000

From:

To:

Sq Ft2,152DeedBook 17425, Page 1971Recorded4/1/2019

Property Built

Built

Year Built: 1992

Property Sale

Sale
$188,000
DeedBook 4947, Page 45