Skip to content

21 Hemlock DrNew Egypt, NJ 08533

Built 1991

Owner
---
Last Sale Price
$380,000
Last Sale Date
Mar 11, 2014

Property Information

Block46.03
Lot2
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityPlumsted Twp
Tax Map Page6

Building Details

Building Class18
Description2SFO2AG
Dwellings1
ZoningR40
Sq Footage3,088
Acreage0.95

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$137,800
31%
Improvement Value:$312,400
69%
Total Assessment$450,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,006+7.2%
2024$13,069
Property History

Property Sale

Sale
$380,000
DeedBook 15792, Page 1756

Property Built

Built

Year Built: 1991