Skip to content

10 Hemlock DrNew Egypt, NJ 08533

Built 1991

Last Sale Price
$205,000
Last Sale Date
Feb 15, 1995

Property Information

Block46.04
Lot6
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityPlumsted Twp
Tax Map Page6

Building Details

Building Class18
Description2SFL2AG
Dwellings1
ZoningR40
Sq Footage2,650
Acreage1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$140,600
38%
Improvement Value:$233,600
62%
Total Assessment$374,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,641+7.2%
2024$10,863+8.6%
2023$10,002+2.4%
2022$9,770+2.1%
Property History

Property Sale

Sale
$205,000
DeedBook 5247, Page 214

Property Sale

Sale
$175,000
DeedBook 4937, Page 847

Property Built

Built

Year Built: 1991