Skip to content

31 Hopkins RdNew Egypt, NJ 08533

Built 1992

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 28, 2006

Property Information

Block46
Lot20.05
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityPlumsted Twp
Tax Map Page6

Building Details

Building Class17
Description2184
Dwellings1
ZoningR40
Sq Footage2,184
Acreage1.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$131,900
39%
Improvement Value:$206,200
61%
Total Assessment$338,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,268+7.3%
2024$9,565+8.8%
2023$8,787+2.4%
2022$8,578+2.2%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1992