Skip to content

11 Woods RdNew Egypt, NJ 08533

Built 1992

Last Sale Price
$183,900
Last Sale Date
Apr 22, 1993

Property Information

Block46
Lot24.06
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityPlumsted Twp
Tax Map Page6

Building Details

Building Class18
Description1487
Dwellings1
ZoningR40
Sq Footage1,487
Acreage0.95

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$133,000
46%
Improvement Value:$156,200
54%
Total Assessment$289,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,997+7.2%
2024$8,395+8.6%
2023$7,730+2.4%
2022$7,551+2.1%
Property History

Property Sale

Sale
$183,900
DeedBook 5060, Page 973

Property Built

Built

Year Built: 1992