Skip to content

20 Hampshire CtNew Egypt, NJ 08533

Built 1990

Last Sale Price
$172,500
Last Sale Date
Oct 27, 1992

Property Information

Block47.03
Lot14
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityPlumsted Twp
Tax Map Page6

Building Details

Building Class18
DescriptionEASTON
Dwellings1
ZoningRR
Sq Footage1,942
Acreage1.51

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$134,700
39%
Improvement Value:$213,900
61%
Total Assessment$348,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,595+7.3%
2024$9,870+8.8%
2023$9,068+2.4%
2022$8,852+2.2%
Property History

Property Sale

Sale
$172,500
DeedBook 5018, Page 933

Property Built

Built

Year Built: 1990