Skip to content

207 Aimees WayNew Egypt, NJ 08533

Built 1994

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 2, 2022

Property Information

Block47.05
Lot17
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityPlumsted Twp
Tax Map Page6

Building Details

Building Class18
Description2SF2AG
Dwellings1
ZoningRR
Sq Footage2,448
Acreage0.92

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$128,800
36%
Improvement Value:$227,200
64%
Total Assessment$356,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,075+7.2%
2024$10,335+8.6%
2023$9,516+2.4%
2022$9,295+2.1%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$310,000
DeedBook 15265, Page 282

Property Sale

Sale
$167,875
DeedBook 5156, Page 605

Property Built

Built

Year Built: 1994