Skip to content

2 Bridget CtNew Egypt, NJ 08533

Built 1994

Last Sale Price
$53,500
Last Sale Date
Apr 20, 1994

Property Information

Block47.05
Lot7
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityPlumsted Twp
Tax Map Page6

Building Details

Building Class18
Description2SF2AG
Dwellings1
ZoningRR
Sq Footage2,756
Acreage0.99

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$129,500
31%
Improvement Value:$292,600
69%
Total Assessment$422,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,132+11.4%
2024$11,789+8.6%
2023$10,855+2.4%
2022$10,603+2.1%
Property History

Property Sale

Sale
$53,500
DeedBook 5155, Page 742

Property Built

Built

Year Built: 1994