Skip to content

5 Tall Timber LaNew Egypt, NJ 08533

Built 1990

Last Sale Price
$505,000
Last Sale Date
Jul 13, 2022

Property Information

Block47.07
Lot28.05
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityPlumsted Twp
Tax Map Page6

Building Details

Building Class18
Description1SF2G
Dwellings1
ZoningR40
Sq Footage1,596
Acreage0.58

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$127,200
39%
Improvement Value:$199,000
61%
Total Assessment$326,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,148+7.2%
2024$9,470+8.6%
2023$8,719+2.4%
2022$8,517+2.1%
Property History

Property Sale

Sale
$505,000
Sq Ft1,596DeedBook 19106, Page 224Recorded7/20/2022

Property Sale

Sale
$313,000

From:

To:

Sq Ft1,596DeedBook 16280, Page 1271Recorded12/31/2015

Property Built

Built

Year Built: 1990

Property Sale

Sale
$155,000
DeedBook 4738, Page 902