Skip to content

16 Country Woods DrNew Egypt, NJ 08533

Built 1999

Last Sale Price
$365,000
Last Sale Date
Nov 30, 2010

Property Information

Block47
Lot4.08
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityPlumsted Twp
Tax Map Page6

Building Details

Building Class17
DescriptionCLOVERDALE
Dwellings1
ZoningR40
Sq Footage1,969
Acreage0.98

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$124,800
41%
Improvement Value:$179,500
59%
Total Assessment$304,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,467+7.2%
2024$8,834+8.6%
2023$8,134+2.4%
2022$7,945+2.1%
Property History

Property Sale

Sale
$365,000
DeedBook 14774, Page 1367

Property Sale

Sale
$216,775
DeedBook 5693, Page 417

Property Built

Built

Year Built: 1999