Skip to content

14 Cedar StNew Egypt, NJ 08533

Built 1960

Last Sale Price
$194,900
Last Sale Date
Oct 14, 2010

Property Information

Block4
Lot2
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityPlumsted Twp
Tax Map Page10.4

Building Details

Building Class17
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR40
Sq Footage1,518
Acreage0.46

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$85,000
48%
Improvement Value:$93,500
52%
Total Assessment$178,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,553+7.2%
2024$5,182+8.6%
2023$4,771+2.4%
2022$4,661+2.1%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$194,900
DeedBook 14724, Page 770

Property Sale

Sale
$257,500
DeedBook 14065, Page 1406

Property Sale

Sale
$220,000
DeedBook 12310, Page 19

Property Built

Built

Year Built: 1960