Skip to content

87 Loveman RdCream Ridge, NJ 08514

Built 2010

Last Sale Price
$605,000
Last Sale Date
Aug 4, 2022

Property Information

Block54
Lot13.01
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityPlumsted Twp
Tax Map Page1

Building Details

Building Class18
Description2319
Dwellings1
ZoningC3
Sq Footage2,319
Acreage0.94

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$84,500
23%
Improvement Value:$280,300
77%
Total Assessment$364,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,349+7.2%
2024$10,590+8.6%
2023$9,751+2.4%
2022$9,525+2.1%
Property History

Property Sale

Sale
$605,000
Sq Ft2,319DeedBook 19142, Page 318Recorded8/22/2022

Property Sale

Sale
$359,000

From:

To:

Sq Ft2,319DeedBook 16516, Page 1570Recorded9/22/2016

Property Built

Built

Year Built: 2010